BLOG

MOJETONERY.sk verzus COVID-19

V súvislosti so šírením neviditeľného nepriateľa, krajiny zaujali rozličné postoje. Kým niektoré štáty dali nabok ekonomické straty a od začiatku pristúpili k razantným opatreniam, ktorých úlohou bolo znížiť počet ľudí, ktorí budú potrebovať intenzívnu zdravotnú starostlivosť v čase vrcholiacej pandémie, iné krajiny nový koronavírus ešte donedávna bagatelizovali.

02.04.2020


Aké písmo použiť a tlačiť efektívne?

Hovorí sa, že diabol sa skrýva v detailoch. Určite budú mnohí z vás s týmto známym anglickým príslovím súhlasiť. Aj z bežného života pravdepodobne poznáte, že na prvý pohľad bezvýznamné maličkosti dokážu neraz podstatným ...

07.06.2018


Aké písmo použiť a tlačiť efektívne?

Hovorí sa, že diabol sa skrýva v detailoch. Určite budú mnohí z vás s týmto známym anglickým príslovím súhlasiť. Aj z bežného života pravdepodobne poznáte, že na prvý pohľad bezvýznamné maličkosti dokážu neraz podstatným spôsobom ovplyvniť neriešiteľnú situáciu. A zdanlivo nenápadná maličkosť môže zohrať dôležitú úlohu aj v našom prípade. Totižto aj jednoduchá zmena písma, môže prispieť k vyššej úspornosti tlače.

 

Pri surfovaní po internete ste možno narazili na článok, ktorý sa opieral o výskum študenta Pittsburghskej strednej školy. Podľa výsledkov jeho školskej práce by americké úrady pri zmene písma ušetrili milióny dolárov! Netrúfame si hodnotiť tieto závery no pravdou je, že nie všetky druhy písma spotrebujú rovnaké množstvo toneru alebo atramentu. Písma Garamond alebo Calibri vo variante Light však môžu skutočne efektívne znížiť náklady na spotrebný materiál tlačiarne.

 

História písma Garamond

Za tento typ písma sa môžeme poďakovať francúzskemu typografovi a tlačiarovi Claude Garamondovi, ktorý sa pri jeho tvorbe inšpiroval benátskymi tlačiarmi. Pán Garamond mal navyše 2 vynikajúce vlastnosti. Dnes by sme ich charakterizovali ako podnikateľské vlohy a nesebecké zmýšľanie.

Obchodného ducha prejavil tým, že písmo ďalej vyvíjal a predával ho ostatným tlačiarňam. No a druhou vlastnosťou, teda nesebeckým zmýšľaním, podporoval aj ďalších tlačiarov, aby jeho písmo ďalej zdokonaľovali. Písmo Garamond tak bolo v priebehu storočí hojne využívané i často upravované, až dospelo do podoby v akej ho poznáme dnes.

 

Garamond v súčasnosti

Garamond je pätkové písmo s výraznejším renesančným rezom. Typickým znakom je zakončenie bruška P, ktoré nezachádza až k drieku písmena, a znak dvojitého W, ktoré je tvorené prekrížením klasického V. Písmo je k dispozícii vo viacerých rezoch. Spomenúť môžeme obyčajný i tučný rez, kapitálky, naklonené písmo alebo kurzívu, ktorá si zaslúži osobitnú pozornosť. Písmo je vtedy vďaka pätkám veľmi dobre čitateľné a často sa v tlačených textoch používa najmä na nadpisy.

 

Bežný text však môže niekomu pri čítaní spôsobovať isté problémy, pretože písmo je príliš vzdušné. Ak vám však čítanie dokumentov s týmto typom písma nekomplikuje život, tak ho pokojne používajte na tlač textov. Garamond patrí k najekonomickejším typom písma z pohľadu úspory tonera alebo atramentu. Mimochodom - americké vydania Harryho Pottera sú vytlačené práve v písme Adobe Garamond.

 

Ukážka písma Garamond

 

Pri snahách ako ušetriť na tlači preto do úvahy prichádzajú kompatibilné náplne. Tie sú z finančného hľadiska oveľa prijateľnejšie. Pri kvalitných alternatívach samozrejme nehrozí znížená kvalita tlače alebo dokonca prípadné poškodenie tlačiarne. Ak teda chcete ušetriť, pridajte sa k mnohým spokojným zákazníkom, ktorí sa vďaka kompatibilným náplniam už dlhodobo tešia z nízkych nákladov na tlač.

 

Ušetrite na tlačiCalibri je taktiež veľmi šetrný font

Písmo Calibri sa prvýkrát objavilo v operačnom systéme Windows Vista, ktorý bol spoločnosťou Microsoft predstavený v roku 2005 a uvedený v roku 2007. Na tomto type pracoval medzinárodný tím návrhárov. Niet preto divu, že toto písmo získalo prestížne ocenenie od medzinárodnej organizácie Type Directors Club. Táto organizácia sa špecializuje na typografiu a združuje návrhárov, typografov, grafických dizajnérov i ďalších odborníkov.

 

 

 

Calibri patrí k základným bezpätkovým typom písma, ktoré vo všeobecnosti charakterizujú zaoblené rohy. Ti sú samozrejme viditeľnejšie pri väčšom priblížení. Výhodou písma je výborná čitateľnosť, ktorá je zachovaná aj pri menšom nastavení písma. Azda jedinou slabinou je podobnosť malých písmen l a i.

 

Calibri podobne ako iné typy písma je k dispozícii v obyčajnom i tučnom reze, v kurzíve, kapitálke a naklonenom písme. Množstvo atramentu alebo tonera samozrejme ovplyvňuje hrúbka písma a preto ak chcete dosiahnuť maximálnu úsporu, používajte verziu Calibri Light.

 

Ukážka calibry light

 

Rovnaký počet, rozdielny výsledok

Ak vás téma znižovania nákladov na tlač zaujala, nenechajte si ujsť ani ďalšie tipy, ktoré nájdete v predošlom článku 8 tipov ako ušetriť pri tlači. Nezabudnite však ani na zmenu písma. Tlačiť budete síce rovnaký počet strán a rovnaký počet písmen, no vďaka malej zmene dosiahnete úsporu peňazí, ktoré by inak skončili v pokladni pri nákupe spotrebného materiálu do tlačiarne.

Osobný odber na stovkách
odberných miest po celej SR.
Pohodlne v sobotu a vo väčšine aj v nedeľu.

Doručenie aj v sobotu

Overené zákazníkmi

Vyzdvihnite si kdekoľvek

Mapa stránok | © 2013 - 2020 Mojetonery.sk | Created by ShopionVšetky použité značky sú majetkom ich oprávnených vlastníkov a slúžia len na zobrazenie kompatibility. Všetky obrázky sú ilustračné.