Mojetonery.skMojetonery.skShop roku 2017 víťaz
Žiadne dostupné výsledky vyhľadávania...
Doprava zadarmo
od 7,90 €
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusantium, ad architecto aut id illum laboriosam molestiae numquam obcaecati quidem reiciendis, sed sequi unde vel veniam vero! Accusantium dicta nulla reprehenderit!
Žiadne dostupné výsledky vyhľadávania...

Aká je história digitálnej tlače?

Za mnohými objavmi alebo vynálezmi stojí takmer vždy zaujímavý príbeh. Spomeňte si na Alfreda Nobela a jeho dynamit, či na Alexandra Fleminga, ktorému vďačíme za penicilín alebo hoci aj na Isaaca Newtona „so spadnutým jablkom“. Nie všetky geniálne technológie a vynálezy však boli objavené náhodne. Veľa výborných vynálezov je výsledkom usilovnej práce a vytrvalosti, no to ešte neznamená, že ich história je menej zaujímavá. Takým príkladom je aj moderná digitálna tlač. 

Európa vs. Čína

Digitálna tlač prostredníctvom sofistifikovaných tlačiarní je výdobytkom niekoľkých posledných desaťročí. Kde však siahajú úplné začiatky tlače? Kým na prelome 11. storočia boli na našom území zakladané kláštory so skriptóriami, kde vzdelaní mnísi ručne prepisovali cirkevné i svetské knihy, v ďalekej Číne si túto namáhavú prácu chceli už vtedy výrazne uľahčiť. Prvé pokusy o zostrojenie akejsi jednoduchej tlačiarne môžeme preto pokojne datovať práve do tohto obdobia. A o aký princíp malo teda ísť?

Keramické znaky písma vytvárajúce príslušný text sa poukladali na kovovú platňu, kde boli následne vďaka vosku dôkladne zafixované. Pri tlači sa vosk roztopil a celý proces sa mohol opakovať. V princípe teda nešlo o nič mimoriadne zložité. Aspoň z pohľadu nápadu. Pravdepodobne to však pri výrobe i ukladaní niekoľkých tisícok znakov, ktoré obsahovala čínska abeceda nebolo až také jednoduché a preto táto metóda neslávila príliš veľký úspech. 

Skutočná revolúcia prišla s Gutenbergom

Sympatické pokusy Číňanov sa teda neujali, ale to sa však už našťastie nedá povedať o vynáleze Joahnessa Gutenberga z 15. storočia, ktorý dovtedy zaužívanú techniku kníhtlače prevrátil doslova na ruby. Zaujíma vás čím bol jeho vynález taký výnimočný? Odpoveď je jednoduchá.

Dovtedy praktizovanú blokovú tlač nahradil kníhtlačou, ktorá umožnila zostaviť stranu z jednotlivých znakov (písmen) tak, aby sa dali jednoducho preskupiť a znova použiť na vytlačenie novej strany. Takýto postup a nové tlačiarenské stroje celú tlač významným spôsobom zlacnili a urýchlili. Gutenbergov vynález umožnil tlačiť obrovské objemy celých kníh naraz a nielen ich častí, ako tomu bolo dovtedy. V konečnom dôsledku to bol napokon podnet k nevídanej „informačnej explózii“ v celej Európe.

V tomto období boli samozrejme tlačiarne, v podobe akej ich poznáme my, úplne nepredstaviteľné. Povedané súčasnou rétorikou - iba ak zo sveta sci–fi. Kým sa teda atramentové, laserové alebo LED tlačiarne stanú bežnou výbavou domácností alebo kancelárií, musí byť urobené ešte množstvo objavov a musí ubehnúť ešte veľmi veľa času. Preskočme však toto obdobie a posuňme sa o niekoľko storočí smerom k nám. Zaujímať nás bude dynamické 20. storočie.

Začnime teda prvou polovicou 20. storočia

Na ceste za modernými tlačiarňami sa musíme pristaviť pri vynáleze amerického fyzika Chestera Carlsona, ktorý v roku 1938 prišiel na proces elektrografie a zároveň ho aj objasnil. Čo sa teda pri tomto procese odohráva v praxi?

Zjednodušene povedané, proces využíva špecifickú vlastnosť niektorých materiálov, ktoré po pôsobení svetla, reagujú zmenou svojich elektrostatických vlastnosti. Týmto objavom tak boli v podstate položené základy pre moderné tlačové technológie. Ako to však história ukázala, celý príbeh sa napokon odohrával podľa trochu iného scenára. 

Objav napokon predsa len nezostal bez povšimnutia

Možno aj v dôsledku udalostí 2. svetovej vojny patent Chestera Carlsona upadol do zabudnutia  a udalosti začali naberať rýchlejší spád až po ukončení vojny. V roku 1947 sa totiž majiteľom patentu stala americká spoločnosť Haloid Company, ktoráv spolupráci s armádou pracovala ďalej na jeho zdokonaľovaní.

Zaujímavosťou je, že táto technológia bola najskôr využívaná v kopírovacích zariadeniach. Firme Haloid Company sa v priebehu niekoľkých rokov podarilo predať milióny kopírovacích zariadení a v roku 1961 došlo k premenovaniu spoločnosti na známu Xerox Corporation

Doba postupne napredovala

V nasledujúcich desaťročiach vzniklo viacero patentov umožňujúcich prepojenie počítačov a ihličkových tlačiarní. K najvýraznejším medzníkom v dejinách modernej tlače však patria 70-te roky minulého storočia, kedy boli popri ihličkových tlačiarňach predstavené zariadenia s laserovou technológiou tlače

Minimálne takú istú pozornosť si však zaslúžia aj 80-te roky minulého storočia. Spoločnosť HP totiž v roku 1984 predstavila kompaktnú atramentovú tlačiareň, ktorá vo svojej dobe predstavovala revolučné riešenie. Táto tlačiareň známa pod označením  HP ThinkJet (video) sa stala napokon strašiakom a vážnym konkurentom ihličkových tlačiarní.

No a aby toho ešte nebolo málo, spoločnosť v tom istom roku predstavila svoju prvú stolnú laserovú tlačiareňktorá sa stala známou pod označením HP LaserJet. Ak ste teda v súčasnosti majiteľom niektorého modelu laserovej tlačiarne, tak vedzte, že vlastníte  najviac predávanú značku v ktorej môžete bez obáv použiť kvalitné kompatibilné tonery.

Po tomto poobhliadnutí sa do histórie je každému z nás úplne jasné, že vďaka neustálemu pokroku a vývoju nových technológií sú možnosti moderných tlačiarní na míle vzdialené starším zariadeniam. To je však už iný príbeh, ku ktorému sa dostaneme niekedy nabudúce.

Fotogaléria