Mojetonery.skMojetonery.skShop roku 2017 víťaz
Žiadne dostupné výsledky vyhľadávania...
Doprava zadarmo
od 7,90 €
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusantium, ad architecto aut id illum laboriosam molestiae numquam obcaecati quidem reiciendis, sed sequi unde vel veniam vero! Accusantium dicta nulla reprehenderit!
Žiadne dostupné výsledky vyhľadávania...

Ako sa starať o tlačiareň? Poradíme!

Súčasné tlačiarne ani zďaleka nevyžadujú takú údržbu, ako tomu bolo ešte v nedávnej minulosti. Napriek pokroku, ktorý sa v tejto oblasti dosiahol bude však predsa len potrebné z času na čas tlačiarni dopriať aspoň minimálnu starostlivosť. Aj keď nejde o nejaké komplikované postupy, ak chcete aby vám tlačiareň spoľahlivo slúžila, mali by ste okrem odporúčaní výrobcu dodržiavať aj tieto rady.

Začnite už po vybalení z krabice


Starostlivosť o tlačiareň sa môže začať v podstate hneď, ako si vašu novú tlačiareň donesiete domov alebo do kancelárie. Tlačiareň spravidla nevyžaduje veľký priestor, no miesto kde bude umiestnená, si napriek tomu zaslúži vašu pozornosť. Aj keď si to totiž možno celkom dobre neuvedomujete, z pohľadu bezporuchovosti i dlhšej životnosti tlačiarne je výber vhodného miesta pomerne dôležitý. Kde bude teda tlačiarni najlepšie?


Tlačiarne sú vo všeobecnosti konštrukčne náročnejšie zariadenia. Ich najväčšími nepriateľmi sú najmä prašnosť a časté teplotné výkyvy v miestnosti. Tlačiareň by ste preto mali položiť na také miesto, ktoré vám za každých okolností zabezpečí ľahkú manipuláciu s tlačiarňou, ale zároveň eliminuje spomínané nepriaznivé faktory.


Prašnosť môže mať na svedomí zvýšené opotrebovávanie tlačiarne alebo až generovanie statickej elektriny. Veľké teplotné výkyvy môžu byť zasa príčinou nežiadúceho kondenzovania vody. V konečnom dôsledku tak v obidvoch prípadoch môže dôjsť k skratu alebo inému poškodeniu tlačiarne.


V súvislosti s teplotnými výkyvmi chceme podotknúť, že tlačiareň je potrebné umiestniť na miesto s dobrou cirkuláciou vzduchu. Určite však nie do tesnej blízkosti vykurovacích telies. Zariadenie zároveň nikdy nezakrývajte žiadnymi predmetmi.


Predchádzajte problémom so zasychaním náplne 


Pri tonerových zariadeniach vo všeobecnosti, teda pri laserových aj LED tlačiarňach problém so zasychaním odpadá. Tonerový prášok v kazete nezaschne ani pri úplnom odstavení tlačiarne na dlhšiu dobu a samozrejme ani v prípade málo frekventovanej tlače. Iné to už však môže byť pri atramentovej tlačiarni.


Odpojenie tlačiarne zo siete na niekoľko týždňov alebo tlačenie dokumentov v nepravidelných a dlhších intervaloch sa môže postarať o zaschnutie atramentu v dýzach tlačovej hlavy. Problémom sa pritom dá vyhnúť úplne jednoducho. Postačí, ak aspoň raz do týždňa spustíte tlačiareň a preženiete ňou skúšobnú stránku alebo využijete funkciu čistenia tlačovej hlavy. Takéto riešenia síce míňajú atramentovú náplň, ale môžete si byť istí, že ak budete po dlhšej pauze potrebovať tlačiť skutočne dôležité dokumenty, tak vás vaša tlačiareň nenechá v štichu.


Vyčistenie rozhodne neuškodí


Príležitostné vyčistenie tlačiarne je výbornou formou prevencie zhoršenej kvality tlače. Najlepšie preto urobíte, ak ju sem-tam vyčistíte aj vtedy, keď ešte vytlačené stránky  nesignalizujú, že sa vôbec niečo deje. Nezabudnite však, že vyčistenie vnútra tlačiarne by malo byť akousi samozrejmosťou vždy pri výmene tonerových kaziet alebo atramentových cartridgov. To isté platí aj pri výmene optických valcov.


Vyčistenia vnútorného priestoru atramentovej tlačiarne sa obávať nemusíte. Nezaberie veľa času a základná starostlivosť je v princípe jednoduchá. Postačí, ak pomocou vysávača po otvorení hlavného krytu jemne povysávate usadený prach a nečistoty. Na dočistenie vnútorného priestoru atramentovej tlačiarne vrátane zásobníka na papier môžete potom použiť štetec a handričku z mikrovlákna, ktorá je vhodná aj na suché i mokré čistenie povrchu tlačiarne.


Ani pri laserovej tlačiarni nie je vyčistenie vnútorných priestorov nijako komplikované. V tomto prípade však treba venovať zvýšenú pozornosť manipulácii s tonerovou kazetou. Pri čistení laserových tlačiarní, ale napokon aj pri údržbe atramentovej tlačiarne si preto preštudujte konkrétne inštrukcie od výrobcu. V obidvoch prípadoch samozrejme platí, že čistenie môže byť vykonávané iba po odpojení tlačiarne z elektrickej siete.


Používajte kvalitné náplne


Pri starostlivosti o tlačiareň nemôžeme nechať bez povšimnutia niekoľkokrát spomínané náplne. Zameriame sa predovšetkým na nekvalitné alternatívne atramentové cartridge, ktoré vo výnimočných situáciách môžu narobiť viac škody ako osohu.


Problémom pri niektorých alternatívnych náplniach je zvyčajne rozdielna hustota atramentu. Tá môže byť skutočne ťažkým orieškom najmä pre mikroskopické dýzy tlačovej hlavy. Použitie nekvalitných náplní tak môže skončiť iba nekvalitnou tlačou, ale aj poškodením samotnej tlačovej hlavy.


Samozrejme sme tým nechceli povedať, že alternatívne tonery nie je vhodné používať. To v žiadnom prípade. Dôležite je však skôr vedieť si rozumne vybrať od spoľahlivého predajcu. V takomto prípade tlačiarni nič nehrozí a prémiové kompatibilné atramentové alebo tonerové náplne vám preukážu rovnako dobré služby, ako originálne produkty.

Fotogaléria