Mojetonery.skMojetonery.skShop roku 2017 víťaz
Žiadne dostupné výsledky vyhľadávania...
Doprava zadarmo
od 7,90 €
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusantium, ad architecto aut id illum laboriosam molestiae numquam obcaecati quidem reiciendis, sed sequi unde vel veniam vero! Accusantium dicta nulla reprehenderit!
Žiadne dostupné výsledky vyhľadávania...

Ako vybrať fotopapier do tlačiarne?

Pri pohľade na pestrú ponuku fotopapierov je viac-menej jasné, že výber správneho papiera môže byť poriadne komplikovaný. Nech už sa však táto úloha zdá byť akokoľvek náročná, pokúsime sa vám priniesť pohľad na niekoľko aspektov, ktoré vám môžu rozhodovanie do istej miery uľahčiť. 

Formát papiera nebude problém


Z pohľadu veľkosti alebo ak chcete formátu fotopapiera bude výber úplne komfortný a jednoduchý. Domáce atramentové tlačiarne umožňujú bezokrajovú tlač fotografií do veľkosti A4, no pokojne môžete siahnuť aj po formáte fotopapiera 13 x 18 cm alebo 10 x 15 cm, ktoré sú mimochodom jednými z najpoužívanejších rozmerov pri doma tlačených fotografiách. Fotopapier s rozmerom A3 je v súčasnosti síce čoraz častejšie využívaný aj v niektorých domácnostiach, ale napriek tomu stále patrí skôr do profesionálnych fotolabov. 


Veľa napovie gramáž papiera


Gramáž papiera vám už môže zamotať hlavu o niečo viac. V princípe však platí, že fotopapier do atramentovej tlačiarne s gramážou pohybujúcou sa niekde na úrovni medzi 200 až 350 g/m2 zosobňuje patričnú kvalitu. Takýto fotopapier disponuje primeranou povrchovou vrstvou, ktorá umožňuje dokonalú absorbciu atramentu.


V praxi to bude znamenať nielen to, že vytlačené fotografie budú farebnejšie a ostrejšie, ale papier sa nebude vlniť tak, ako to môžeme vidieť pri niektorých  papieroch s nižšou gramážou. Nenechajte sa však pomýliť. Ani nad papiermi s nižšou gramážou nemožno lámať palicu, pretože takéto papiere majú svoje opodstatnenie a špecifické využitie. Pri zjednodušenom pohľade sa môžeme podľa gramáže papiera riadiť nasledovne:

 

  • fotopapier s gramážou 85 – 130 g/m2 predstavuje možnú alternatívu ku klasickému kancelárskemu papieru a môže byť použitý na tlač bežných dokumentov, účtovných dokladov a prezentácií,
  • fotopapier s gramážou 130 – 200 g/m2 má vynikajúcu schopnosť absorpcie atramentu a dokáže o niečo viac odolávať manipulácii, takže sa hodí na tlač reklamných materiálov, letákov a fotografií, ktoré budú umiestnené v rámiku,
  • fotopapier s gramážou nad 200 g/m2 disponuje kvalitnou absorpciou atramentu, vysokou odolnosťou voči mechanickej manipulácii a v neposlednom rade luxusnejším i elegantnejším vzhľadom. Takýto fotopapier môže byť ideálnou voľbou na tlač rodinných fotografií.


Pri fotopapieri s vyššou gramážou si zároveň nezabudnite preveriť, s akými hodnotami gramáže dokáže pracovať vaša tlačiareň, resp. podávač papiera. Vo väčšine prípadov nie sú pre tlačiareň problémom hodnoty do 300 g/m2. Viac sa však dozviete, ak si pozriete špecifikáciu vašej atramentovej tlačiarne.


Fotopapier do tlačiarne vyberajte podľa výsledkov aké chcete dosiahnuť


Formát papiera a gramáž máme teda za sebou. Ďalším kritériom podľa ktorého sa pri výbere fotopapiera môžete orientovať je materiálová podložka, povrch a textúra papiera. Vyberať si tak v princípe môžete z lesklého, matného alebo polomatného povrchu a rôznych textúr, ktoré fotografiám alebo výtlačkom dodajú punc originality a jedinečného luxusu. Rodinné fotografie vrátane svadobných tak môžete tlačiť na papiere so štruktúrou saténu alebo hodvábu. Na dôležité firemné prezentačné materiály, vizitky, katalógy je zasa vhodné použiť fotopapiere s textúrou textilu, plátna, dreva, kôry, kože alebo metalickej perlete. Fantázii sa medze skutočne nekladú.  


Tip: Fotopapier do tlačiarne trochu inak


Výrobcovia fotopapierov vychádzajú svojim zákazníkom maximálne v ústrety a nezabúdajú ani na ich špecifické požiadavky. V prípade záujmu sú tak k dispozícii nažehľovacie papiere, ktoré napríklad umožnia jednoduchú a elegantnú potlač bavlneného trička. Stačí iba ak si zvolený obrázok alebo text vytlačíte atramentovou tlačiarňou na nažehľovací papier a prostredníctvom nahriatej žehličky prenesiete originálnu potlač na tričko. Nažehľovacie papiere sú určené ako pre svetlý, tak aj pre tmavý textil.


Na tomto mieste sa však oplatí spomenúť tiež  samolepiace fotopapiere, ktoré sú vhodné na výrobu štítkov, etikiet alebo rôznych nálepiek. Tieto fotopapiere môžete dostať v lesklom alebo matnom prevedení, no problémom nie je ani lepiaci papier s textúrou plátna.  Pri výrobe lepiacich etikiet na CD-ká alebo DVD-ká sa však rozhodne zdržiavať nemusíte, pretože si tieto etikety môžete kúpiť už hotové a v super kvalite.


K špeciálnym papierom patrí aj magnetický papier, ktorý dokáže pohodlne držať na všetkých kovových povrchoch. Takýto fotopapier ocenia aj rodiny s malými deťmi. Vlastnoručne vyrobené magnetky s potlačou obľúbených postavičiek alebo zvieratiek totiž nadchnú nielen deti, ale aj dospelákov. 
 

Fotogaléria