Mojetonery.skMojetonery.skShop roku 2017 víťaz
Žiadne dostupné výsledky vyhľadávania...
Doprava zadarmo
od 7,90 €
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusantium, ad architecto aut id illum laboriosam molestiae numquam obcaecati quidem reiciendis, sed sequi unde vel veniam vero! Accusantium dicta nulla reprehenderit!
Žiadne dostupné výsledky vyhľadávania...

Čo je to za font? Návod ako zistiť použitý font.

Zaujal vás na webe obrázok s nejakým typom písma, no neviete o aký font presne ide? Nevešajte hlavu. Nemusíte byť typografom ani ostrieľaným grafikom, aby ste dokázali pomerne jednoducho zistiť aký konkrétny font bol použitý. Stačí keď použijete niektorý z online nástrojov, vďaka ktorým identifikujete takmer každý zaujímavý font na fotografii alebo obrázku. 

Problematiku rozpoznania alebo ak chcete identifikácie fontov dokáže v súčasnosti solídne vyriešiť hneď niekoľko softvérových nástrojov. Pravdou však je, že nie všetky sú vždy rovnako úspešné a preto sme z ponuky viacerých aplikácií vybrali tie najefektívnejšie nástroje. Nuž a začať môžeme pravdepodobne najznámejšou, ale zároveň aj najstaršou aplikáciou tohto druhu.


WhatTheFont 


WhatTheFont pravdepodobne poznajú mnohí z vás. Pre tých, ktorí sa s týmto nástrojom na zisťovanie fontov ešte bližšie nezoznámili uvedieme, že táto aplikácia pomáha s identifikáciou typu písma používateľom už takmer neuveriteľných 20 rokov. Spustená bola ešte v roku 1999, no odvtedy prešla samozrejme viacerými inováciami a vylepšeniami. V súčasnosti tak WhatTheFont stále patrí k zaujímavým appkám, ktoré vám pomôžu pomenovať neznámy font bez ohľadu na to, či má pätky alebo je bez nich. A ako to funguje? Budete prekvapení, aká je práca s týmto nástrojom jednoduchá.


Identifikácia fontu môže zlyhávať pri nekvalitných fotografiách a obrázkoch s textom alebo pri malých písmenách, ktoré neumožňujú rozoznávanie kľúčových prvkov. Optimálne preto bude, ak si vyberiete dostatočne čistý obrázok so zreteľným textom, ktorý pred nahratím navyše orežete. Obrázok s časťou textu potom nahráte na server a už si iba počkáte na konkrétne výsledky. V prípade, že sa obrázok s textom nachádza na webe, môžete zadať iba URL adresu obrázku a o ostatné sa postará nástroj, ktorý vám po zanalyzovaní fontu ponúkne výsledky.


Pri nájdení zhody sa tak konečne môžete dozvedieť meno svojho favorita alebo vám aplikácia ponúkne aspoň podobné alternatívy fontov. Nie vždy však všetko vyjde na 100 % a preto ak sa programu nepodarí identifikovať požadovaný font, budete môcť požiadať o pomoc na pridruženom fóre. Pre dosiahnutie čo najlepších výsledkov sa však vždy snažte riadiť pokynmi nástroja. Ak ste majiteľom IPhonu môžete si túto appku stiahnuť do svojho mobilného zariadenia. Počítačová aj mobilná aplikácia je zadarmo.


Fontmatcherator


Ak máte obrázok alebo fotografiu s písmom a neviete aký font bol práve použitý, môžete sa oprieť o FONTMATCHERATOR, ktorý funguje na podobnom princípe ako vyššie uvedená aplikácia. Aj v tomto prípade ide o pomerne efektívny nástroj, pri ktorom pre identifikáciu písma treba nahrať obrázok s ukážkou fontu alebo zadať URL adresu obrázka. Nástroj vám následne nájde rovnaký alebo podobný font.


Fount


Z trochu iného súdka je jednoduchá, no spoľahlivá aplikácia Fount, ktorá funguje v prehliadačoch Firefox, Chrome, či Safari a samozrejme aj vo verzii Internet Explorer 8 a vyššie. Ako to teda celé funguje v tomto prípade?


Systém identifikácie písma je spúšťaný zo záložiek v prehliadači, najideálnejšie z lišty. V prehliadači potom prejdete na webovú stránku, na ktorej chcete rozpoznať vybraný typ písma a rozkliknete link pripnutý v záložke. Kurzor na ploche monitora sa zároveň zmení na iný typ ukazovateľa ( + ). Čo je však dôležitejšie, po kliknutí na písmo sa zobrazia informácie s niektorými jeho parametrami. Dozviete sa tak napríklad nielen názov použitého fontu, ale aj jeho výšku a štýl.


WhatFontis


Bez povšimnutia nemôžeme nechať ani užitočnú aplikáciu WhatFontis, ktorá vám podobne ako ostatné spomenuté nástroje umožní zistiť použitý typ písma z akéhokoľvek obrázku. Aj v tomto prípade na identifikáciu textu v obrázku postačí zadať adresu jeho webového umiestnenia
WhatFontis po analyzovaní obrázka zobrazí všetky do úvahy pripadajúce typy písma, ktoré sa najviac približovali danému textu. Pri tomto nástroji s najväčšou pravdepodobnosťou oceníte tiež skutočnosť, že WhatFontis výsledky vyhľadávania filtruje podľa toho, či ide o platené verzie písma alebo o fonty, ktoré sú používateľom k dispozícii zadarmo. Ak hľadáte vhodné alternatívy platených fontov, nemáte čo premýšľať a siahnite práve po tejto bezplatnej aplikácii.


Možnosti ako zistiť font ani zďaleka nekončia


Napriek viacerým uvedeným možnostiam, je tu stále niekoľko alternatív ako zistiť font alebo aspoň jeho najbližšiu verziu. Spomedzi nich sa oplatí spomenúť snáď ešte WhatFont alebo IdentiFont, ktorý môže byť užitočný v prípadoch, keď nedisponujete obrázkom hľadaného fontu.   

Fotogaléria