Mojetonery.skMojetonery.skShop roku 2017 víťaz
Žiadne dostupné výsledky vyhľadávania...
Doprava zadarmo
od 7,90 €
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusantium, ad architecto aut id illum laboriosam molestiae numquam obcaecati quidem reiciendis, sed sequi unde vel veniam vero! Accusantium dicta nulla reprehenderit!
Žiadne dostupné výsledky vyhľadávania...

Princíp tlače atramentovej tlačiarne

Atramentové tlačiarne zažili veľký boom predovšetkým v minulosti. To však ešte ani zďaleka neznamená, že by dnes stratili niečo zo svojej atraktivity. Práve naopak. Aj dnes sú v kurze a tvoria neodmysliteľnú súčasť vybavenia nejednej domácnosti. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, ako vaša tlačiareň vôbec funguje a aký je samotný princíp tlače?

Atramentové tlačiarne vďačia za svoju popularitu predovšetkým nižšej cene. Zaujímavá cena by však sama o sebe nepostačovala na to, aby sa zariadenia s technológiou atramentovej tlače umiestňovali na popredných miestach predaja. Atramentové tlačiarne teda musia ponúkať toho oveľa viac.


Spoľahlivá tlač s vysokou kvalitou


Spomedzi ďalších benefitov preto môžeme pokojne spomenúť spoľahlivosť, kompaktné rozmery, pomerne vysokú rýchlosť tlače i vysoké rozlíšenie, ktoré majiteľom atramentových tlačiarní umožní kvalitnú čierno-bielu alebo farebnú tlač. V prípade potreby vo veľmi dobrej kvalite vytlačíte tiež fotografie a pri multifunkčnej tlačiarni sa môžete oprieť o viaceré funkcie. Vrátane skenovania alebo kopírovania. Poďme však späť k princípu tlače. 


Spracovanie príkazu


Princíp zariadenia s atramentovou technológiou tlače je vo všeobecnosti založený na „vystreľovaní“ mikroskopických kvapiek z tlačovej hlavy. To je však už takmer finálna fáza tlače. Pre lepšie pochopenie princípu tlače sa preto vrátime na začiatok celého procesu.


Po odoslaní tlačovej úlohy z počítača, tabletu alebo iného zariadenia sa tlačiareň musí vysporiadať s prijatými informáciami. K slovu sa preto najskôr dostáva výkonný procesor, ktorý tieto informácie spracuje a určí kde všade na papier sa bude  atrament nanášať. Pri farebnej tlačiarni musí procesor pracovať so 4 základnými farbami označovanými ako CMYK. V podstate ide o azúrovú - cyan, purpurovú - magenta, žltú – yellow a čiernu – black farbu. Ostatné farebné odtiene sú potom výsledkom miešania týchto základných farieb.


Pohyblivá tlačová hlava sa postará o zvyšok


Po spracovaní sú informácie posunuté ďalším komponentom tlačiarne, ktoré okamžite zahája prípravu papiera a tlačovej hlavy. Aby totiž mohlo dôjsť k samotnému nanášaniu atramentu na papier, musí byť tlačová hlava naplnená atramentom. Na starosť si to zoberie špeciálna pumpička, ktorá odsaje požadované farby z atramentových cartridgov a privedie ich do tlačovej hlavy.


Pohyblivá tlačová hlava napokon jazdí po papieri a nanáša farby atramentu na riadky tlačeného dokumentu. V rámci atramentovej technológie tlače však existuje viacero alternatív nanášania atramentu. Atramentová tlačiareň ktorú máte doma tak možno využíva termickú alebo piezoelektrickú tlač. Aký je medzi nimi rozdiel?


Termická tlač


Princíp termickej alebo ak chcete bubble-jet tlače spočíva, ako sme to už vyššie spomenuli, vo vystreľovaní atramentu na papier. Ako to teda prebieha pri tomto spôsobe nanášania atramentu?


Atrament je pomocou špeciálnej pumpičky privádzaný do tlačovej hlavy, ktorá je vybavená dýzami a miniatúrnymi komôrkami. Vnútri nich sú umiestnené rezistory, ktoré atrament ohrejú na vysokú teplotu. V dôsledku rýchleho zvýšenia teploty prichádza zároveň k zvýšenie tlaku, ktorý prostredníctvom dýz vystrelí mikroskopické kvapôčky atramentu na papier. Tie sú na papieri umiestňované vedľa seba alebo sa potom navzájom prekrývajú tak, aby boli dosiahnuté všetky požadované farby a ich odtiene v optimálnej kvalite. Zafixovanie atramentu na vytlačených dokumentoch si pod palec zoberú chemické procesy.


Piezoelektrická tlač


Piezoelektrická tlač sa v princípe veľmi podobá na termickú tlač. Tak ako pri termickej, aj pri piezoelektrickej tlači je atrament vystreľovaný dýzami v dôsledku zvýšeného tlaku. Základný rozdiel je však ten, že kým v prvom prípade prebiehalo zvyšovanie tlaku pod taktovkou rezistorov, ktoré zvýšili teplotu atramentu, pri piezoelektrickej tlači bude toto zvýšenie tlaku a následné mechanické vystrelenie atramentu úplne v réžii piezoelektrického kryštálu.


Piezoelektrický kryštál, ktorý je súčasťou tlačovej hlavy v dôsledku pôsobenia elektrického prúdu mení svoj tvar. Zároveň tak vzniká vyšší tlak, ktorý vystreľuje miniatúrne kvapky atramentu na papier. O optimalizáciu tlače sa počas celého procesu stará sofistifikovaná riadiaca jednotka.


Spokojnosť bez ohľadu na spôsob nanášania atramentu


Z toho, čo sme si doteraz uviedli vyplýva jednoznačný záver. Najväčším rozdielom medzi tlačiarňami s termickou alebo piezoelektrickou tlačou je tlačová hlava. Vo všeobecnosti sa však pri obidvoch tlačiarňach budete môcť spoľahnúť na kvalitnú tlač, ktorá bez akýchkoľvek kompromisov bude spĺňať tie najvyššie očakávania. Kvalitu tlače môžete napokon podporiť originálnymi atramentovými náplňami, no rovnako dobré výsledky dosiahnete použitím kvalitných kompatibilných cartridgov. 

Fotogaléria