Mojetonery.skMojetonery.skShop roku 2017 víťaz
Žiadne dostupné výsledky vyhľadávania...
Doprava zadarmo
od 7,90 €
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusantium, ad architecto aut id illum laboriosam molestiae numquam obcaecati quidem reiciendis, sed sequi unde vel veniam vero! Accusantium dicta nulla reprehenderit!
Žiadne dostupné výsledky vyhľadávania...

Princíp tlače laserovej tlačiarne

Výhodám laserových tlačiarní bolo vo všeobecnosti venované veľa príspevkov. Menej sa však už hovorí o tom, ako laserová tlačiareň funguje. Viete čo sa deje po tom ako z počítača, smartfónu alebo tabletu odošlete príkaz na tlač? Ak nie, pokúsime sa vám princíp tlače laserovej tlačiarne priblížiť pokiaľ možno čo najzrozumiteľnejšie.

Od uvedenia prvej laserovej tlačiarne na trh ubehlo už niekoľko desaťročí. Laserové tlačiarne odvtedy urazili poriadny kus cesty a prešli medzitým poriadnym vývojom. Napokon ako celý segment spotrebnej elektroniky. Súčasné laserové tlačiarne sú tak omnoho tichšie, rýchlejšie, výkonnejšie a ponúkajú viacero technologických vychytávok.

 
Jediné, čo ostalo nezmenené je princíp tlače. Ani to však už dnes tak celkom neplatí. Princíp tlače je síce v prípade laserových tlačiarní stále rovnaký, no pri LED tlačiarňach došlo k istej úprave. K tomu sa však dostaneme neskôr.


Zoznámte sa s hlavnými časťami laserovej tlačiarne


Prv ako si povieme niečo o samotnom procese tlače bude vhodné ak sa pozrieme na najdôležitejšie komponenty tlačiarne. K základným častiam patrí vstupný zásobník, fotosenzitívny optický valec, kazeta s tonerom, pohonný mechanizmus, riadiaca jednotka alebo ak chcete procesor, laser s optikou, ovládací panel a výstupný zásobník.


Počas takmer celého procesu tlače pracuje tlačiareň s kladným a záporným elektrickým nábojom, no nebudeme predbiehať a pôjdeme pekne po poriadku. Ako je to teda s princípom tlače laserovej tlačiarne?


Zadali sme príkaz na tlač


Laserová tlačiareň má vlastnú pamäť i procesor, ktorý si zoberie pod palec spracovanie príslušných dát. Ak sme teda zadali laserovej tlačiarni príkaz vytlačiť napríklad synov projekt do školy, tlačiareň si prijaté dáta uloží v pamäti, kde z nich procesor v priebehu pár sekúnd vytvorí celé stránky. Procesor tlačiarne zadefinuje veľkosť stránok, okrajov i riadkovania a postará sa tiež o zarovnanie alebo formátovanie  textu, či grafických obrázkov. Dáta v podobe vytvoreného obrazu putujú do obrazovej jednotky odkiaľ ich laser vzápätí prenesie na svetlo citlivý optický valec.


Prenos obrazu na optický valec


Optický vodivý valec je pokrytý selénovou vrstvou. Ak sa pýtate prečo práve selénom, odpoveď je jednoduchá. Selén sa v tme správa ako výborný izolant, no po osvetlení sa stáva vodivý. A presne takúto vlastnosť využíva princíp laserovej tlačiarne.


Obrazová jednotka tlačiarne podľa prichádzajúcich dát riadi laserový lúč, ktorý je pomocou sústavy pohyblivej optiky (rotujúce zrkadlá) odrážaný tak, aby dopadal na vodivý selénový valec. Selénová vrstva na povrchu vodivého valca potom reaguje na osvetlenie laserovým lúčom zmenou elektrického náboja. V mieste zásahu sa tak elektrický náboj zmení na kladný. Takýmto spôsobom sa na optický valec postupne vyznačia a prenesú všetky obrazové alebo textové znaky projektu vášho syna. Týmto by bola ukončená ďalšia etapa v procese laserovej tlače.


Po nanesení toneru sa k slovu dostane už aj papier 


Nanášanie toneru na vyznačený textový alebo obrazový súbor bude prebiehať v réžii valca s magnetickým povrchom. Tento valec sa postará o to, že záporne nabité prachové častice toneru sa prichytia iba na kladne nabitých miestach optického vodivého valca. Teda na tých miestach, ktoré boli osvetlené laserovým lúčom.


No a prakticky až teraz môže do hry vstúpiť samotný papier. Po otlačení obrazu alebo textu na papier sa selénový valec očistí od prebytočného toneru a odstráni sa z neho tiež elektrostatický náboj. Nás však zaujíma predovšetkým to, čo sa po otlačení deje s papierom. Ten predtým ako opustí tlačiareň putuje medzi zažehľovacie valce, kde je toner pri približne 200 °C teplote zafixovaný do papiera. Kým však budete môcť držať projekt vášho syna v ruke, musí byť papier zbavený elektostatického náboja. Takže až po tomto procese bude papier definitívne pripravený na výstup z laserovej tlačiarne.


Nenechajte sa pomýliť


Napriek tomu, že celý postup sa zdá možno zložitý, ak máte doma alebo v práci laserovú tlačiareň tak viete, že celý proces sa odohráva mimoriadne rýchlo. No a aby sme vám v dnešnom článku nezostali nič dlžný, musíme spomenúť LED tlačiarne o ktorých sme sa zmienili v úvode.


LED tlačiarne v princípe pracujú s podobnou technológiou tlače ako laserové. Základným rozdielom je to, že pri prenose obrazu na optický valec nevyužívajú zložitejšiu optiku s laserom. Tá je v prípade LED tlačiarní nahradená tlačovými hlavami s jedným alebo viacerými radmi diód.

Fotogaléria