Mojetonery.skMojetonery.skShop roku 2017 víťaz
Žiadne dostupné výsledky vyhľadávania...
Doprava zadarmo
od 7,90 €
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusantium, ad architecto aut id illum laboriosam molestiae numquam obcaecati quidem reiciendis, sed sequi unde vel veniam vero! Accusantium dicta nulla reprehenderit!
Žiadne dostupné výsledky vyhľadávania...

Viete ako funguje LED tlačiareň?

Technológia LED tlače bude onedlho oslavovať svoje okrúhle „narodeniny“. Už v roku 1989 s ňou prišla japonská spoločnosť Casio a o rok neskôr svoju prvú LED tlačiareň predstavila takisto japonská OKI, ktorá dnes patrí v oblasti LED inovácií medzi popredných svetových lídrov na trhu. Postupne sa ale k spomínaným spoločnostiam pridávali ďalšie zvučné značky. Spomedzi nich môžeme spomenúť Brother, Panasonic, Epson alebo Fuji Xerox. V súčasnosti si tak môžete vyberať z množstva modelov. Viete však ako funguje LED tlačiareň a aké sú jej výhody?

Fungovanie LED tlače je podobne ako pri laserových tlačiarňach založené na fotoelektrickom jave. Ten mimochodom objasnil Albert Einstein a zaujímavosťou je, že za svoju slávnu teóriu relativity nikdy nezískal Nobelovu cenu. Tá mu bola napokon predsa len udelená a to práve za objasnenie tohto fyzikálneho javu. Vráťme sa však späť k princípu LED tlače.


Okrem rovnakého princípu, ktorý sme spomenuli vyššie, je pri obidvoch typoch tlačiarní rovnaký tiež spôsob nanášania tonera na papier. A zhodu medzi oboma zariadeniami, teda laserovými a LED tlačiarňami môžeme nájsť aj pri väčšine technologických celkov. LED tlačiarne majú podobne ako tie laserové, osvitový elektrostatický valec, kazety s práškovým tonerom a zapekací valec. Jeden podstatný rozdiel tu však predsa len je. A tým je osvitová jednotka.


Rozmeňme si tento rozdiel na drobné


Laserová tlačiareň využíva na osvit elektrostatického tlačového valca (najčastejšie s vrstvou selénu) pomerne zložitú optickú sústavu a laserový lúč, ktorý postupne na tomto fotosenzitívnom valci osvetľuje body riadok za riadkom.


Pri LED tlačiarni je však pohyblivá sústava optických hranolov a zrkadiel nahradená tlačovou hlavou s jedným alebo viacerými radmi diód po celej šírke elektrostatického valca. Na rozdiel od laserového lúča, ktorý ako sme to už naznačili osvetľuje body zľava doprava a riadok za riadkom, svetlo z diód ožaruje vždy celé riadky na fotosenzitívnom valci naraz. Každá dióda pritom zodpovedá jednému vytlačenému bodu v riadku. Pre dosiahnutie vysokého rozlíšenia je preto potrebný hustejší osvitový pás zložený z LED diód.


V súčasnosti to však už nie je žiadna komplikácia alebo presnejšie povedané, vďaka napredujúcej miniaturizácii výrobcovia týchto tlačiarní tento problém už dávnejšie vyriešili. LED tlačiarne s rozlíšením 1200 x  600 dpi tak dnes už nie sú ničím výnimočným.


Čo nasleduje po osvite elektrostatického valca?


LED tlačiareň teda prostredníctvom tlačovej hlavy s diódami na fotosenzitívny tlačový valec vyznačí jednotlivé body alebo jednoduchšie povedané všetky obrazové a textové znaky. Nanesenie toneru na vyznačený textový alebo obrazový súbor bude potom prebiehať v réžii valca s magnetickým povrchom.


Magnetický valec bude zárukou toho, že prachové častice toneru sa prichytia iba na tých miestach elektrostatického tlačového valca, ktoré boli zasiahnuté svetlom z diód. No a napokon až teraz bude môcť do hry vstúpiť samotný papier. Ten po otlačení obrazového alebo textového súboru putuje medzi prítlačný a zapekací valec, kde je toner pri vysokej teplote zafixovaný do papiera. Až potom papier opustí tlačiareň. Nenechajte sa však pomýliť našim možno zdĺhavým popisom fungovania tlače. Celý proces je samozrejme rýchly a plynulý.


LED technológia prináša viacero výhod


Výrobcovia tlačiarní na vavrínoch rozhodne nezaspali a neustále prichádzajú s novými vylepšeniami. Napríklad spoločnosť OKI technológiu Epifilm Blonding používajúcou nové diódy posunula LED tlačiarne do vyššieho levelu. Nové LED diódy a hradlo (digitálny obvod) umožňujú efektívnejšie využívanie vyžarovaného svetla a oveľa presnejšie riadenie spínania LED diód.


OKI však nie je jedinou spoločnosťou, ktorá inovuje. Na trhu tak nájdete aj iné modely, ktoré vďaka mikročipom automaticky kalibrujú svetlo vychádzajúce z diód. A prečo je to také dôležité? LED tlačiarne s takýmito diódami dosahujú vyššie rozlíšenie, umožňujú osvetlenie bodu s veľkosťou iba 25 μm oproti 65 μm pri laserovej tlači a pri tlači sú schopné rozlíšiť napríklad až 32 odtieňov v jednom bode. Farebné prechody tak v konečnom dôsledku môžu byť ešte jemnejšie a s ostrejšou kresbou.


LED tlačiarne majú však aj ďalšie pozitívum. Osvitová jednotka nepoužíva žiadne pohyblivé diely a nepotrebuje tak na svoju prácu toľko priestoru ako laserová optická sústava. Vďaka tomu je LED tlačiareň menej poruchová a môže mať kompaktnejšie i menšie rozmery.


Podčiarknuté, zhrnuté


Ak by sme si to teda mali zosumarizovať, v princípe sa LED tlačiarňam nedá vytknúť žiadny vážnejší nedostatok. To isté však platí aj pre laserové tlačiarne, ktoré svojimi parametrami rovnako tak dokážu zabojovať o priazeň používateľov. Ak možno práve teraz uvažujete nad kúpou tlačiarne, vhod vám môže prísť príspevok Akú tlačiareň vybrať do domácnosti. Do pozornosti vám však dávame  aj 4 výhodné tlačiarne za mesiac máj, ktoré vás môžu inšpirovať pri hľadaní optimálneho zariadenia.

Fotogaléria