Mojetonery.skMojetonery.skShop roku 2017 víťaz
Žiadne dostupné výsledky vyhľadávania...
Doprava zadarmo
od 7,90 €
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusantium, ad architecto aut id illum laboriosam molestiae numquam obcaecati quidem reiciendis, sed sequi unde vel veniam vero! Accusantium dicta nulla reprehenderit!
Žiadne dostupné výsledky vyhľadávania...

Vyberáme správny kancelársky papier do tlačiarne

Výber vhodného kancelárskeho papiera neraz sprevádzajú zbytočné otázky a prílišné obavy. Napriek pestrej ponuke kancelárskych papierov je viac ako isté, že v reálnom živote iba máloktorí z vás budú musieť siahnuť po papieri so skutočne špecifickými vlastnosťami. Výnimkou sú snáď fotopapiere, no parametre klasického kancelárskeho papiera s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete riešiť vôbec. Na čo sa je teda pri výbere kancelárskeho papiera potrebné sústrediť najviac?

Ujasnite si vaše priority


Pri výbere kancelárskeho papiera veľa záleží od toho, aké sú vaše očakávania alebo presnejšie povedané, aké máte reálne požiadavky na tlač. Ak totiž tlačíte jednoduché textové alebo grafické dokumenty a príležitostne emaily, tak si zbytočne budete lámať hlavu nad tým, aký kancelársky papier máte použiť.


Vysvetľovanie parametrov papiera v takomto prípade snáď nie je ani potrebné. Na tieto štandardné tlačové úlohy totiž úplne postačí bežný kancelársky papier s gramážou 80 – 90 g/m2. Samozrejme pri tom nemusíte riešiť ani to, či využívate atramentovú alebo laserovú technológiu tlače. Štandardný kancelársky papier je vhodný pre obidva typy tlače.


Podobne bez povšimnutia môžete nechať aj typ náplne, pretože v princípe je úplne jedno, či používate farebnú alebo čiernobielu náplň. Bežný kancelársky papier si pri farebnej i čiernobielej tlači  zachová požadovanú kvalitu.


Vo všeobecnosti sa však pri lacnejšej alternatíve kancelárskeho papiera nemusíte obávať nielen zníženej kvality tlače, ale ani vyššieho opotrebovania tlačiarne. Vplyv kancelárskeho papiera na životnosť tlačiarne je pri jednoduchej a menej frekventovanej tlači skutočne zanedbateľný.


Vyššia kvalita tlače si vyžiada vyššiu pozornosť pri výbere


Parametrami kancelárskeho papiera sa oplatí zaoberať iba pri náročnejších požiadavkách na kvalitu tlače. Ak teda tlačíte dôležité prezentačné alebo propagačné materiály, kde sa očakáva nadštandardná kvalita, siahnite po prémiovom kancelárskom papieri. V tomto prípade môžete pri výbere kancelárskeho papiera samozrejme zobrať do úvahy aj jeho ďalšie parametre.


Gramáž papiera


Gramáž papiera alebo ak chcete plošná hmotnosť papiera vyjadrená v gramoch na 1 m2 môže byť prvým faktorom, ktorý zohľadníte pri užšom výbere kancelárskeho papiera. Papier s gramážou 80 g/m2 sme si už rozobrali vyššie, takže teraz sa pozrieme na ďalšie možné alternatívy.


Kancelársky papier s gramážou od 90 do 120 g/m2 – je vhodný aj na kvalitnejšiu farebnú a  obojstrannú tlač, uplatní sa pri tlači farebných firemných prezentácií, grafov, tabuliek alebo manuálov.


Kancelársky papier s gramážou od 120 do 200 g/m2 –  sa osvedčil pri tlači letákov, pozvánok a propagačných materiálov, ktoré majú v rámci firmy stanovenú vyššiu prioritu.


Kancelársky papier s gramážou nad 200 g/m2 – reprezentuje najvyššiu kvalitu, ktorá sa používa na tlač TOP dokumentov určených pre najvýznamnejších partnerov firmy a VIP klientov. 


Veľa napovie jas a nepriehľadnosť papiera


Ak ste si doteraz mysleli, že všetky kancelárske papiere majú rovnaký odtieň bielej, ste na veľkom omyle. Belosť papiera má za úlohu zvýrazniť farebnú tlač a zároveň pôsobiť luxusným dojmom. Aj z týchto dôvodov môže kancelársky papier disponovať rôznymi odtieňmi bielej.


Stupeň belosti kancelárskeho papiera sa pritom odvíja od množstva a typu použitého optického zjasňovača, napríklad chrómu. Na dlhšie čítanie textov sa však takéto chemicky upravované papiere veľmi nehodia, pretože zbytočne „ťahajú“ a unavujú oči. Belosť papiera sa vyhodnocuje podľa rôznych zdrojov svetla. Napríklad podľa ISO merania s vyšším podielom UV žiarenia sa za optimálnu belosť papiera považujú hodnoty 113.


Pri obojstrannej farebnej tlači alebo potom pri kopírovaní môže na význame naberať tiež opacita, teda schopnosť papiera neprepúšťať svetlo. Vyššia opacita tak v podstate bráni presvitaniu textu na druhú stranu. Vyjadruje sa v percentách, ktoré predstavujú množstvo zadržaného svetla. V prípade požiadavky na nepriehľadnosť vytlačených údajov na druhú stranu listu preto nezabudnite údaje o opacite zaradiť na zoznam posudzovaných parametrov vhodného kancelárskeho papiera.

Fotogaléria