Mojetonery.skMojetonery.skShop roku 2017 víťaz
Žiadne dostupné výsledky vyhľadávania...
Doprava zadarmo
od 7,90 €
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusantium, ad architecto aut id illum laboriosam molestiae numquam obcaecati quidem reiciendis, sed sequi unde vel veniam vero! Accusantium dicta nulla reprehenderit!
Žiadne dostupné výsledky vyhľadávania...

Výrazy a pojmy, s ktorými sa môžete stretnúť pri tlačiarňach

Tak ako každá oblasť, aj oblasť tlačiarní má svoj vlastný špecifický slovník, ktorému bežný smrteľník nie vždy musí rozumieť. V nasledujúcich riadkoch vám preto prinášame stručné vysvetlenie výrazov alebo pojmov, ktoré patria do základnej terminológie.

Tlačiareň all-in-one


Ide o multifunkčnú tlačiareň typu „všetko v jednom“. Tlačiareň je teda kombinovaná s plošným skenerom a kopírkou. Na jednom zariadení tak môžete dokumenty tlačiť, skenovať a kopírovať.


Rozhranie tlačiarne


Typ pripojenia, resp. druh konektora, ktorým sa tlačiareň pripojí k počítaču alebo sieti. Najbežnejším rozhraním je USB, no v súčasnosti mnohé tlačiarne disponujú Wi-Fi rozhraním, ktoré umožňuje bezdrôtové pripojenie.


Toner 


Toner patrí do kategórie spotrebného materiálu tlačiarne. Ide teda o vymeniteľnú kazetu s čiernym alebo farebným práškom, ktorý je v rámci laserovej technológie tlače nanášaný na papier. Tonery sú v zmysle platnej legislatívy zaradené do nebezpečného odpadu a musia byť likvidované ekologicky.

 
Optický valec (Drum Unit)


S optickým valcom sa môžete stretnúť pri laserových tlačiarňach. Podobne ako toner patrí k spotrebnému materiálu, ktorý bude treba časom vymeniť. No a ak sme vyššie spomenuli nanášanie prášku na papier, tak práve o toto sa postará optický valec. Rovnako ako pri náplniach, tak aj pri tomto materiáli máte na výber originálne alebo alternatívne optické valce, ktoré sú plne kompatibilné a v ničom nezaostávajú za kvalitou značkových valcov. Alternatívne optické valce disponujú uznávaným certifikátom STMC.


Cartridge


Od tohto názvu netreba očakávať nič zložité. Je to pomenovanie atramentovej kazety určenej pre tlačiarne s termálnou alebo piezoelektrickou technológiou tlače. Cartridge môžu byť naplnené podľa farebného modelu CMYK alebo samostatne čiernym atramentom, či jednotlivými farbami. Cartridge sa môžu líšiť aj konštrukčne takže niektoré sa dajú plniť Refill- kitmi.


Refill – kit


Refill-kit je plniaca sada s nástrojmi a farbami slúžiaca na naplnenie prázdnych atramentových kaziet (cartridgov) vo Vašej tlačiarni. Refill-kit umožňuje ušetriť značnú časť finančných prostriedkov pri prevádzke tlačiarne bez toho, aby ste museli vždy kupovať novú náplň. Plniacimi sadami navyše zabijete dve muchy jednou ranou. Šetríte svoju peňaženku a aj prírodu. 

 

CMYK


Skratka CMYK je odvodená z anglických názvov farieb – cyan, magenta, yelow a black, ktoré sú použité v rámci farebnej tlače. U nás ich poznáme ako azúrovú, purpurovú, žltú a čiernu farbu. Zmiešaním týchto odtieňov vznikajú nádherne farebné výtlačky. No a čo sa týka čiernej farby, tak tá má pri tomto modeli svoje opodstatnenie. Zmiešaním azúrovej, purpurovej a žltej farby sa síce dosiahne čierna farba, ale farebný odtieň nie je až taký sýty. Miešanie všetkých troch farieb je navyše ekonomicky nevýhodné a preto tento model obsahuje osobitne čiernu farbu. 

 

RGB


Starší model miešania farieb využívajúci tri základné farby. Červenú, zelenú a modrú. RGB model je využívaný pri miešaní farieb v digitálnom svete (obrazovky, monitory), no pre tlač je praktickejší spomínaný model CMYK.

 

DYE Atrament


Atrament je založený na vodnej báze. Vyznačuje sa dobrou kresbou a výborným zobrazením farieb. Používa sa všade tam, kde sú kladené vyššie nároky na kvalitu, kresbu a celkový vizuálny dojem. Nehodí sa však na tlač dokumentov, kde sa očakáva mimoriadne častá manipulácia s výtlačkami (napríklad pri veľkých spoločenských akciách a výstavách).

 

Alternatívna (kompatibilná) náplň


Kompatibilné tonery alebo cartridge nie sú vyrábané výrobcom tlačiarne, ale napriek tomu sa vyznačujú špičkovou kvalitou tlače, ktorá je porovnateľná s originálnymi náplňami. Platí to samozrejme za predpokladu, že výrobca alternatívnych náplní je držiteľom certifikátov ISO 9001 a ISO 14001. Kompatibilné náplne sú výrazne lacnejšie.

 

Štartovacia náplň


Štartovacia náplň je prvý toner alebo atramentová kazeta dodávaná spoločne s novou tlačiarňou. Štartovacia náplň sa líši od štandardnej náplne nižším obsahom tonerového prášku alebo nižším objemom atramentu, takže celkový počet výtlačkov je pri štartovacej náplni až o polovicu menší. 

 

DPI


Dpi alebo ak chcete „dots per inch“ vyjadruje počet vytlačiteľných bodov na jednotku dĺžky jedného palca (inch = 2,54 cm). Dpi tak určuje rozlíšenie tlačiarne. V princípe platí, že čím vyššie rozlíšenie, tým ostrejší a kvalitnejší výtlačok dostanete, no v praxi bude veľa záležať aj na technológii tlače, ktorú používa vaša tlačiareň.

 

ADF


Ak vás na tlačiarni zaujme skratka ADF ( z anglického Automatic Document Feeder), tak odteraz budete vedieť, že zariadenie disponuje automatickým podávačom papiera. S ADF sa môžete stretnete pri multifunkčných tlačiarňach all-in-one alebo aj pri kopírkach, či samostatných skeneroch.

 

Výrazy pribúdajú


Výrazov, ktoré vám nemusia nič hovoriť je samozrejme viacero a nových pojmov s napredujúcim technologickým pokrokom neustále pribúda. Stretnúť sa tak môžete so skratkou CISS, či s termínom Picture bridge, ktorým sa označuje štandardné rozhranie pre pripojenie fotoaparátu alebo kamery k tlači. Dnes sme samozrejme nemohli vyčerpať všetky výrazy, no veríme, že aj tie ktoré sme spomenuli vám pomôžu lepšie sa zorientovať vo svete tlačiarní. 
 

Fotogaléria